Meta представи Muse Spark Open: MoE с отворени тегла, 816 млрд параметъра и контекст от 1 млн токена
Meta Superintelligence Labs пусна Muse Spark Open — версията с отворени тегла на своя модел Muse Spark. Muse Spark Open е Mixture-of-Experts модел с 816 млрд. параметъра, който активира 42 млрд. параметъра за всеки токен. Той приема текст, изображения, видео и аудио, връща текст и разполага с контекстен прозорец от 1 млн. токена. Екипът на Meta твърди, че това е най-способният модел с отворени тегла от САЩ досега. За разработчиците истинската новина е свързана с внедряването: версията NVFP4 работи на 2 Apple M5 Ultra Mac Studio.
Накратко
- Размер: 816 млрд. общо / 42 млрд. активни параметъра (256 експерта, 8 активни за всеки токен); контекст от 1 млн. токена.
- Работи на: 2 Mac Studio (M5 Ultra, по 512 GB всеки) чрез MLX; 4 Blackwell Ultra GPU или 8 H200 с NVFP4; конфигурации с около 300 GB чрез 2-битовия GGUF на Unsloth.
- Производителност: Силен при агентно използване на инструменти; в средата на класа при големите отворени модели за програмиране.
- Най-добър резултат: MCP-Atlas 89.2 — най-високият резултат в сравнителната таблица на Meta.
- Най-слаб резултат: Terminal-Bench 2.1 76.4 — зад Kimi K3 (85.0), GLM 5.3 (83.9) и Qwen3.8 (82.0).
Какво представлява Muse Spark Open?
Muse Spark Open е нативно мултимодален MoE модел от Meta, създаден за програмиране и агентна работа с дълъг хоризонт. Теглата са достъпни във формати BF16 и NVFP4 в Hugging Face. Отворената версия е преминала допълнително обучение за безопасност. Екипът на Meta заявява, че това я прави по-устойчива без предпазни механизми на системно ниво.
Как работи архитектурата?
Картата на модела посочва 62 слоя и скрито измерение от 8192. Всеки MoE слой съдържа 256 експерта, а маршрутизирането top-k активира 8 за всеки токен. Механизмът за внимание е с групирани заявки, със 128 глави за заявки и 16 KV глави. Отделен Perception Encoder с 1,8 млрд. параметъра обработва визуалния вход. Речникът съдържа 202 048 токена, а данните за обучение обхващат над 100 езика.
Дълбочината на разсъжденията се задава чрез reasoning_effort: low, medium, high или xhigh. Стойността по подразбиране е xhigh.
Как се представя Muse Spark Open в бенчмарковете?
Meta го сравнява с Kimi K3, GLM 5.3, Qwen3.8-2.4T-A95B и други модели при максимално усилие за разсъждение. Най-силните му резултати са при използването на инструменти и надеждността на знанията:
- MCP-Atlas: 89.2 — пред Qwen3.8 (84.5) и GLM 5.3 (84.2).
- JobBench: 61.8 — малко пред GLM 5.3 (61.4).
- HLE-Diamond, без инструменти: 26.1 срещу 22.2 за Kimi K3.
- AA Omniscience: 25 — най-високият резултат в таблицата на Meta.
- ZeroBench с инструменти: 50.0 срещу 41.0 за Kimi K3.
Програмирането е слабата му страна. В Terminal-Bench 2.1 с набора Terminus 2 той постига 76.4. Kimi K3 достига 85.0, GLM 5.3 получава 83.9, а Qwen3.8 — 82.0. Индексът Artificial Analysis Intelligence е 39. Това го поставя зад GLM 5.3 (45), Kimi K3 (44) и Qwen3.8 (40). Така че твърдението „най-способният модел от САЩ“ е валидно, но китайските отворени модели все още водят като цяло.
Някои от резултатите на конкурентите са предоставени от самите тях; методологията за оценяване посочва всеки източник.
Какъв хардуер е необходим за Muse Spark Open?
Според ръководството за разработчици на Meta теглата във формат BF16 заемат около 1,6 TB. При NVFP4 се квантизират само експертите и размерът е близо 530 GB. Картата на модела препоръчва поне 700 GB VRAM за NVFP4 и 2 TB за BF16.
- Център за данни: NVFP4 на 4 Blackwell Ultra GPU или 8 H200.
- Настолен компютър: 2 M5 Ultra Mac Studio с по 512 GB, свързани чрез Thunderbolt 5 с RDMA. MLX разделя всеки слой между двете машини чрез тензорен паралелизъм.
- Работна станция: Динамичните GGUF файлове на Unsloth до 2 бита се побират в около 300 GB обща памет.
Къде могат разработчиците да го използват?
Достъпните още от първия ден енджини включват SGLang, vLLM, TensorRT-LLM, Hugging Face Transformers, MLX, llama.cpp и Unsloth. Хостваните API са налични в Baseten, Fireworks AI, Groq, Modal, Nebius, OpenRouter и Together AI. OpenRouter посочва цена от $1.25 за 1 млн. входни токена и $4.25 за 1 млн. изходни токена.
Два модела за предварително генериране ускоряват декодирането: DFlash V2 за SGLang и DSpark за vLLM. Meta отчита 3,7 пъти по-висока пропускателна способност при единична заявка с DFlash V2 на AMD MI355X. Финото настройване работи с TorchTitan, Hugging Face TRL и NVIDIA NeMo AutoModel.
Какво позволява лицензът Muse Model License?
Лицензът Muse Model License разрешава използване, фино настройване, дистилация и преразпределение. Най-важни са 2 условия:
- Продуктите трябва да показват „Built with Muse Spark Open.“
- Доставчиците на Model-as-a-Service с приходи над $20 млн. за 12 месеца се нуждаят от отделно споразумение с Meta.
Вътрешното използване, изследователската работа и захранването на собствени продуктови функции са освободени от клаузата за приходите.
Muse Spark Open срещу Kimi K3 срещу GLM 5.3 срещу Qwen3.8
| Функция | Muse Spark Open | Kimi K3 | GLM 5.3 | Qwen3.8-2.4T-A95B |
|---|---|---|---|---|
| Общо параметри | 816B | 2.8T | 753B | 2.4T |
| Активни параметри | 42B | 104B | ~40B | 95B |
| Контекст | 1M | 1,048,576 | 1,048,576 | 262,144 нативно, до 1,010,000 |
| Вход | Текст, изображение, видео, аудио | Текст, изображение, видео | Текст | Текст |
| Лиценз | Muse Model License | Kimi K3 License | glm-5.3 license | qwen3.8-max license |
| Публикувани тегла | BF16, NVFP4 | MXFP4 (QAT) | BF16, FP8 | BF16 |
| AA Intelligence Index (чрез Meta) | 39 | 44 | 45 | 40 |
| Terminal-Bench 2.1, Terminus 2 (чрез Meta) | 76.4 | 85.0 | 83.9 | 82.0 |
| MCP-Atlas (чрез Meta) | 89.2 | 82.3 | 84.2 | 84.5 |
| Toolathlon Verified (доставчик) | 72.8 | 76.5 | 73.0 | 72.5 |
| HLE с инструменти (доставчик) | 61.0 | 56.0 | 62.5 | 56.2 |
| DeepSWE 1.1 (доставчик, собствен набор) | 60 | 67.5 | 66.9 | 56.6 |
| Настолна конфигурация | 2x M5 Ultra Mac Studio | Не е разкрито | Не е разкрито | Не е разкрито |
Основни изводи
- 816 млрд. общо, 42 млрд. активни параметъра, контекст от 1 млн. токена, вход на текст/изображение/видео/аудио.
- Води в таблицата на Meta за отворени модели при MCP-Atlas (89.2) и JobBench (61.8).
- Изостава от Kimi K3, GLM 5.3 и Qwen3.8 в Terminal-Bench 2.1 (76.4).
- Версията NVFP4 работи на 2 M5 Ultra Mac Studio чрез MLX.
- Безплатен за повечето потребители; доставчиците на MaaS с приходи над $20 млн. се нуждаят от споразумение.
Разгледайте теглата на модела, изследователския блог, ръководството за разработчици и методологията за оценяване. Всички заслуги са за изследователя на този проект. Също така не се колебайте да ни последвате в Twitter и не забравяйте да се присъедините към нашия SubReddit за машинно обучение с над 150 хил. членове и да се абонирате за нашия бюлетин. Чакайте! В Telegram ли сте? Вече можете да се присъедините към нас и в Telegram.
Преведено автоматично от английски. Оригиналната статия е на връзката по-долу.